מוזיאון
חיפה לאמנות
 |  מוזיאון טיקוטין
לאמנות יפנית
 |  המוזיאון
הימי הלאומי
 |  מוזיאון
העיר
 |  מוזיאון
מאנה-כץ
 |  מוזיאון
הרמן שטרוק
ENGLISH  |  עברית
לוח אירועים
מאי 2015 אחורה קדימה
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

אודות האוסף

אוסף מוזיאון חיפה לאמנות מכיל כ־7500 עבודות של אמנים ישראלים ובינלאומיים. העבודות הראשונות נרכשו עם היווסדו של המוזיאון ב־1953 על ידי מנהלו הראשון ד"ר פריץ שיף. העשרה משמעותית של האוסף הייתה בין השנים 1989-1964 על ידי מנהלו השני של המוזיאון ד"ר גבריאל תדמור. לאורך השנים נבנה האוסף על ידי האוצרים הראשיים והמנהלים שפעלו בו ובשל כך הוא מתאפיין באקלקטיות רבה ולפיכך מיטיב לתאר מגמות שונות באמנות הישראלית.

 

האוסף נחלק לשני אגפים עיקריים: אוסף הציור והפיסול ואוסף הגרפיקה. אוסף הציור והפיסול כולל אמנות ישראלית מראשיתה. יש בו עבודות של ציירים ישראלים וותיקים כמו יוסף זריצקי, אביגדור סטימצקי, מרדכי ארדון ולאה ניקל. מבין אמני דור הביניים המיוצגים באוסף ניתן להזכיר את רפי לביא, יאיר גרבוז, משה גרשוני, מוטי מזרחי, מיכל נאמן, דגנית ברסט, דויד ריב, וציבי גבע. אוסף הפיסול כולל עבודות של יגאל תומרקין, יחיאל שמי, יצחק דנציגר, יעקב דורצ'ין ואורי קצנשטיין. בנוסף לאלה הושם דגש על העשרת האוסף בעבודות של אמנים מאזור חיפה והצפון, והוא כולל עבודות רבות של אורי רייזמן, משה קופפרמן, מיכאל גרוס ואמנים אחרים המזוהים עם חיפה והצפון. האוסף הבינלאומי כולל יצירות של אמנים כמו מקס ליברמן, דייגו ריוורה, מארק שאגאל וחנה אורלוף.

 

אוסף העבודות על נייר כולל ציורי גואש וצבע מים, רישומי פחם, דיו וגיר, הדפסי משי ותחריטים של מיטב האמנים הישראליים, ביניהן ראויות לציון מאות יצירות של הרמן שטרוק ותרומה נכבדה של כמאה וחמישים עבודות על נייר של פנחס כהן גן. האמנות הבינלאומית מהווה כשליש מאוסף העבודות על נייר של המוזיאון, וכוללת סדרות של אמני מופת, ביניהם אונורה דומייה, אודילון רדון, מארק שאגאל, סלוודור דאלי, קטה קולביץ, ג'ורג' גרוס, ג'יימס אנסור ואנדרה מאסון. אוסף ההדפסים הבינלאומיים כולל אלפי הדפסים מאמצע המאה ה־18 ועד ימינו.

 

בשנים האחרונות חידש המוזיאון את פעילותה של קרן הרכישות והתמקד ברכישה של אמנות ישראלית עכשווית צעירה, לצד עבודות וידיאו ישראליות משנות ה־70. בחירת העבודות נעשית על פי שיקולים של רצף והשלמה של האוסף הקיים. הקו המנחה לבחירת העבודות שנרכשו הוא איכותן האיקונית המוזיאלית והאופן המובהק שבו הן מייצגות את יוצריהן. העבודות החדשות כוללות בנוסף לעבודות ציור ופיסול גם עבודות צילום, וידיאו ומיצב.

 

נדבך ייחודי לאוסף המוזיאון הוא ארכיון המרכז למדיה חדשה. המרכז למדיה חדשה מתהווה בשנים האחרונות כחלק מהמחקר שנעשה במסגרת סדרת תערוכות "וידיאוסטוריה" המתמקדות בהיסטוריה של הווידיאו הישראלי לצד הווידיאו הבינלאומי. איסוף העבודות למרכז למדיה חדשה נעשה כחלק מהמחקר, תוך המרה ושימור של חומרים ישנים לצד רכישה של עבודות חדשות ישראליות ובינלאומיות. מטרת הארכיון המרכז למדיה חדשה של מוזיאון חיפה לאמנות היא לפתח גוף ידע בתחום אמנות הווידיאו והמדיה הדיגיטלית, ולפרוש מגמות שונות ומגוונות בעשייה העכשווית וההיסטורית באופן נגיש לאנשי מקצוע ולקהל הרחב. הארכיון מציע לצופה גישה לעבודות המדיה מאוסף המוזיאון ולחוויה אינטראקטיבית, שבה הוא מוזמן ליצור לעצמו מעין "תערוכה" משלו.

 

פלטפורמה נוספת לחשיפת האוסף היא סדרת התערוכות "בחירות אישיות" שהחלה ב־2006 המבוססת על הזמנתה של אישיות בחירה מתחום התרבות הישראלית לבחור מתוך האוסף ולנמק את בחירותיה.

 
מפת אתר | כל הזכויות שמורות © מוזיאוני חיפה חל"צ, 2008 | נבנה ע"י כתום בניית אתרים | עיצוב: סטודיו רוזינגר